Seisame ühiselt Eesti inimeste väärikuse, vabaduse, turvalisuse ja tervise eest!



C vitamiin
TEATED, ET COVID-19 ON VÕIMALIK RAVIDA C VITAMIINIGA
​
Detsembris 2020 avaldati uuring teadusajakirjas Nutrients, kus Ameerika, Uus-Meremaa ja Inglismaa teadlased avaldasid, et COVID-19 on võimalik ravida vitamiin C-ga. Vitamiin on antioksüdant, põletikuvastane ja immunomoduleeriv aine, mis ennetab ja ravib COVID-19 infektsiooni.
Uuringus leidis kinnitust, et vitamiini doos C suukaudseks manustamiseks on 2-8 gr/päevas, et vähendada hingamisteede haiguste esinemist ja kestust. Veenisiseselt on doos 6-24 gr/päevas, mis vähendab suremust, intensiivravi vajadust ning vähendas haiglas veedetud aja kestust ja raske hingamisteede viirustega patsientidel mehaaniliste ventilaatorite kasutamise aega.
Uuringus järeldati,et COVID-19 nakkusega haiged, kes haiglasse jõuavad, tuleks mõõta vitamiin C staatust ja neid ravida veenisisese vitamin C-ga intensiivravi osakonnas ja suukaudselt vitamiin C manustamine hospitaliseeritud patsientidele, kes intensiivravi ei vaja.
Viide https://www.mdpi.com/2072-6643/12/12/3760/htm
Dr. Richard Cheng ütleb oma kogemusele tuginedes, et Hiinas on koroonat edukalt ennetatud ja ravitud C-vitamiiniga. Veenisisest C-vitamiini on alati kasutatud ja kasutatakse ka praegu Eestis, haiglaravil. Vaatamata sellele on C vitamiini kasutamine koroonahagetel tekitanud meditsiiniringkondades suuri vaidlusi.
Artikleid ja publikatsioone selle kohta leiab siit:
​
VAIDLUS C VITAMIINI ÜMBER
​
Pubmed-s on C- vitamiini uuringute kohta üle 50 000 tulemuse ning kõigi nende läbitöötamine pole realistlik. Allpool on kajastatud eeskätt informatsiooni usaldusväärsetest allikatest, mis ei ole laiaulatuslikku kajastust leidnud.
Juba 70 aastat tagasi tehtud uuringud näitasid, et kõrged C-vitamiin doosid aitasid terveneda mitmetest viiruste põhjustatud haigustest nagu meningiit, hepatiit, leetrid, mumps, vöötohatis. Ent need avastused ei teinud läbimurret haiguste ravisse ega uuringutesse. Klenner kirjutas pettunult: “Teatud arstid pigem lasevad patsiendil surra, kui kasutavad askorbiinhapet, sest nende piiratud mõtlemisele on tegemist tühipalja vitamiiniga”. (85) (86) (87)
Teaduskirjandusest selgub, et kuigi C-vitamiini raviomadused skorbuudi vastu on laialdaselt aksepteeritud pole viimase 70 aasta jooksul jõutud üksmeelele, kas ja kui tõhusalt C-vitamiin aitab seljatada külmetushaigusi, vähki ja muid haigusi. Leidub nii poolt kui vastu uuringuid ja argumente. Ometi nii suukaudset kui veenisisest C-vitamiini kasutatakse meditsiinis laialdaselt erinevate haiguste puhul ja selle kasutamine on ohutu ja soodne. Siiski uuringute põhjal näib, et C-vitamiin ennetusena ei aita ära hoida külmetushaigustesse nakatumist ent aitab kiiremini paraneda ning haigust leebemate sümptomitega põdeda. (88)
Pandeemia alguses jagasid Hiina arstid oma edukatest kogemustest veenisisese C-vitamiini raviga patsientidel Wuhanis ja Shanghais. Ka Eesti ajakirjanikel õnnestus teha videointervjuu Shanghais kriisi epitsentris töötava arsti ja teadlasega Richard Cheng-ga. Intervjuu põhjal koostatud artikkel sai Maalehe veebis üleval olla vaid pool tundi, kogudes selle aja jooksul 20 000 vaatamist. Siis võeti artikkel maha. (89) (90)
Kuigi Cheng on nõustanud pandeemia ajal arste üle maailma on tal olnud väga raske oma uuringute tulemusi veenisise C-vitamiini mõjust haiglapatsientidel teadusajakirjades avaldada. (91)
Mitmetes uuringutes on märgatud, et Covid-19 tõttu intensiivravi vajavatel patsientidel on C-vitamiinipuudus, mis võib olla nii tõsine, et C-vitamiini määr on testi tundlikusest madalam ehk konsentratsiooni pole võimalik tuvastada. (92) (93)
Kuigi C-vitamiinil teatakse olevat lugematuid kasulikke omadusi viirusvastasest mõjust kuni intensiivravi aja lühenemiseni erinevate haiguste puhul, ei valitud C-vitamiini WHO poolt nende ravimite hulka, mille kohta pandeemia tingimustes uuringuid teha. Käesoleval hetkel C-vitamiiniga on avaldatud peamiselt väikseid uuringuid, mille tulemused pole patsientide madala arvu tõttu alati statistiliselt olulised. Kokkuvõtte uuringutest pandeemia ajal leiab jällegi C19 keskkonnas, kus väheste tehtud uuringute pealt tehtud metaanalüüs näitab 37% paremat tulemust haiguse hilises faasis rasketel haigetel. (94)
Maailma esimeses randomiseeritud topeltpime uuringus Hiinas vähenes suremus kriitilises seisundis (juhitaval hingamisel) olevatel patsientidel peaaegu poole võrra tänu C-vitamiinile. Nendest 26-st inimesest, kes said 12 g C-vitamiini veenisiseselt 2 korda päevas suri 5 (19%) ja nendest 28-st, kes said platseebot 10 (36%). Statistiliste järelduste tegemiseks oli uuringus liiga vähe patsiente. (95) Hiinas on parimad tulemused saadud intensiivravis kombineeritud raviga, mis aprillist 2020 sisaldab C-vitamiini, steroidi ja verevedeldajat.
Patrick Holford kirjutab oma artiklis, et mitte viirus ei tapa inimest Covid-19 haiguse puhul, vaid inimese oma immuunsüsteemi ülereageerimine viirusele, ehk tsütokiinide torm. Tormi vallandudes vajab patsient steroide ja C-vitamiini. Steroid aitab C-vitamiinil pääseda rakku. C-vitamiin põletikuvastase ainena ja antioksüdandina kustutab tsütokiinide tormi oksüdeeriva tulekahju. Samas tormi on võimalik on ära hoida suukaudse C-vitamiiniga: kui patsient võtaks 1 g C-vitamiini haigussümptomite ilmnemisel iga tunni aja tagant siis enamikel patsientidel kaovad sümptomid 24 tunni jooksul. Samuti on hea võtta ennetavalt D-vitamiini (5000 IU päevas), magneesiumit (400 mg päevas malaadi, tsitraadi või kloriidina) ning tsinki (20 mg päevas). (96)
Detsembris 2020 avaldatud artikli põhjal viitab olemasolev teadusinfo sellele, et C-vitamiin suukaudselt manustatuna 2-8 gr/päevas võib aidata vähendada hingamisteede haiguste (sh Covid-19) esinemist ja kestust. Lisaks veenisiseselt 6-24 gr/päevas vähendab suremust, intensiivravi vajadust ja haiglas veedetud aja kestust ning raske haigusega patsientidel mehhaaniliste ventilaatorite kasutamise aega. Uuringus järeldati, et Covid-19 haigetel tuleks haiglasse jõudes mõõta C-vitamiini staatust ning intensiivravi korral manustada C-vitamiini veenisiseselt ja kergemate juhtumite puhul suukaudselt. (97)
Kuigi veenisisest C-vitamiini üldjuhul Covid-19 ravis ei kasutata on suukaudselt manustatav C-vitamiin kaasatud enamikesse haiglapatsientide ravijuhenditesse. Samuti on C-vitamiin Zelenko ja IMASK+ protokollides.
California teadlaste ülevaade C-vitamiini varasematest uuringutest, ohutusest ja käimasolevatest uuringutest Covid-19 raviks leiab, et C-vitamiini näol on tegemist väga ohutu ainega ka suurtes kogustes, nii suukaudselt kui veenissiseselt manustatuna. Covid-19 ravis võivad kõrged doosid aidata patsiente viirusliku kopsupõletiku ja ARDS-i puhul, vähendades põletikku ja patogeeni virulentsust, optimeerides immuunsust, vähendades kudede ja elundite kahjustusi. Suure C-vitamiini annuse kasutamine võib vähendada kortikosteroidide, antibakteriaalsete ja viirusevastaste ravimite ravivajadust. C-vitamiin võib olla tõhus ka viirusnakkuste esmaseks ennetamiseks, tugevdades kaasasündinud immuunvastust. Nakatunud patsientidel võib C-vitamiini ravi lühendada haiguse kulgu ja ennetada haiguse tüsistusi. Uuringuid C-vitamiiniga peaks jätkama. (98)
W. Gifford-Jones, MD - arstist kolumnist, kirjutas hiljuti kriitilise artikli suukaudse ja veenisisese C-vitamiini mittekasutamisest Covid-19 ravis. Endiselt terane ja aktiivselt töötav 97-aastane autor ei karda välja öelda, et meditsiiniline ignorants on põhjustanud Covid-19 haigete massimõrva. Autor on veendunud, et tema elu pärast tõsist infarkti 74-aastaselt päästis igapäevane 10 g C-vitamiini doos (vastu arstide soovitusi) ning lugematute haigete elud oleks päästetud, kui vaid kasutataks veenisisest C-vitamiini. Arste, kes on soovinud kasutada veenisisest C-vitamiini Covid-19 ravis on survestatud seda mitte tegema ähvardades töökohast või litsentsist ilmajäämisega. (99) (100)
​
​
ALLIKAD
​
(85) https://www.seanet.com/~alexs/ascorbate/194x/klenner-fr-southern_med_surg-1949-v111-n7-p209.htm
​
(86) https://www.seanet.com/~alexs/ascorbate/195x/klenner-fr-southern_med_surg-1951-v103-n4-p101.htm
​
(87) http://www.doctoryourself.com/klennerbio.html
​
(88) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1160577/
​
​
​
(91) http://orthomolecular.org/resources/omns/v16n42.shtml
​
(92) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32964205
​
(93) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7447967/
​
​
(95) https://doi.org/10.21203/rs.3.rs-52778/v2
​
(96) http://orthomolecular.org/resources/omns/v16n50.shtml
​
(97) https://doi.org/10.3390/nu12123760
​
(98) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7553131
​
(99) http://www.orthomolecular.org/resources/omns/v16n51.shtml
​
(100) http://orthomolecular.org/resources/omns/v16n47.shtml
​