Ennetus ja ravi

Leht täiendamisel!

 

COVID-19 viiruse levikuga on kahetsusväärselt  tahaplaanile jäänud üldised head tervist toetavad soovitused ja tegevused. Inimese keha on isereguleeruv ja iseparanev. Siinkohal toome ära teaduslikus meditsiinikirjanduses avaldatud ülevaated, kuidas head tervist hoida, mis aitab Covid-19 ennetada ja/või toime tulla. Lisaks sellele kirjutame ka vaidlusalustest küsimustest, mis Covid-19 raviga on üles kerkinud.

 

ENNETUS

Hea tervise alus on tugev immuunsüsteem, kus olulist rolli mängivad regulaarne sportlik liikumine, tervislik toit, piisav uni ja oma vaimse tervise eest hoolitsemine. Närvisüsteem ja immuunsüsteem on omavahel seotud ja neil on vastastikune mõju.

Viide https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4374437/

 

Lisaks sellele on võimalik hästi töötavat immuunsüsteemi toetada ja viirushaigusi, sealhulgas COVID-19, ennetada alljärgnevate abivahenditega:   

 

Ida-Virginia Meditsiini Kooli kodulehel on COVID-19 ennetamiseks ja raviks soovitatud erinevates annustes mineraale ja vitamiine. Näiteks ennetamiseks soovitatakse võtta 2 korda päevas vitamiin C 500 mg ja Quercetin 250 mg 1 kord päevas. (Kvertsetiin on taimne flavonool polüfenoolide flavonoidide rühmast. Seda leidub paljudes puuviljades, köögiviljades, lehtedes, seemnetes ja teraviljades; punane sibul ja lehtkapsas on tavalised toidud, mis sisaldavad märkimisväärses koguses kvertsetiini) Lisaks vitamiin D 1000-4000 u/päevas; B kompleks vitamiini; tsinki 30-50 mg päevas ja melatoniini 0,3 mg päevas. Ivermectin 200ug/kg kohta päevas.

Viide https://www.evms.edu/media/evms_public/departments/internal_medicine/Marik-Covid-Protocol-Summary.pdf 

 

Teadusajakirjas Nutrients avaldati aprillis 2020 uuring, kus leiti, et rahvatervise hoidmise oluliseks osaks on peale kätepesu ka toitumine, mis hoiab immuunsüsteemi tugevana. Olulist rolli mängivad vitamiinid A, B6, B12, C, D, E ja folaadid; samuti tsink, raud, seleen, magneesium, vask ja omega -3 rasvhapped. Nene toitainete vähene tarbimine toiduga tekitab olukorra, kus vastupanuvõime haigustele väheneb ja haigused saavad levida ühiskonnas. Uuringus leiti, et eelpool nimetatud toidulisandite tarbimine on efektiivne, ohutu ja vähemaksev strateegia, et aidata immuunsüsteemil optimaalselt töötada.

Viide https://www.mdpi.com/2072-6643/12/4/1181

 

RISKIGRUPID

 

On leitud, et allolevate teguritega inimestel on suurem risk põdeda Covid-19 raskekujulisemalt:

- kõrge vanus ja kaasuvad haigused

- südamehaigused

- astma

- diabeet

- ülekaalulisus

- suitsetamine

 

RAVI JA TOETUS

Kuigi meediakajastustes räägitakse ravist harva, on tegelikult maailmas leitud mitmeid tõhusaid ravimeid, toidulisandeid ja aineid, mis tõhusalt koroonahaigeid inimesi ravivad.

 

 

VITAMIINID JA MINERAALAINED 
 

C-VITAMIIN

Detsembris 2020 avaldati uuring teadusajakirjas Nutrients, kus Ameerika, Uus-Meremaa ja Inglismaa teadlased avaldasid, et COVID-19 on võimalik ravida vitamiin C-ga. Vitamiin on antioksüdant, põletikuvastane ja immunomoduleeriv aine, mis ennetab ja  ravib COVID-19 infektsiooni. Uuringus leidis kinnitust, et vitamiin C suukaudseks manustamiseks doos  on  2-8 gr/päevas, et vähendada hingamisteede haiguste esinemist ja kestust. Veenisiseselt doos on 6-24 gr/päevas, mis  vähendab suremust, intensiivravi vajadust ning vähendas haiglas veedetud aja kestust ja raske hingamisteede viirustega patsientidel  mehaaniliste ventilaatorite kasutamise aega. Uuringus järeldati,et COVID-19 nakkusega haiged, kes  haiglasse jõuavad, tuleks mõõta vitamiin C staatust ja neid ravida veenisisese vitamin C-ga intensiivravi osakonnas ja suukaudselt vitamiin C manustamine hospitaliseeritud patsientidele, kes intensiivravi ei vaja.

Viide https://www.mdpi.com/2072-6643/12/12/3760/htm 

 

Hiinas on koroonat edukalt ennetatud ja ravitud C-vitamiiniga. Veenisisest C-vitamiini on alati kasutatud ja kasutatakse ka praegu Eestis, haiglaravil. Vaatamata sellele on C vitamiini kasutamine koroonahagetel tekitanud meditsiiniringkondades suuri vaidlusi. 

Artikleid ja publikatsioone selle kohta leiab siit:

D-VITAMIIN, magneesium ja vitamiin B12 kombinatsioon

Kohort uuringus hinnati Vitamiin D, magneesiumi ja vitamiin B12 (DMB) kombinatsiooni eakatel ja tõsiste sümptomitega COVID-19 patsientidel. Uuringu eesmärgiks oli saada kliinilist infot eakate COVID-19 patsientidelt, kes said DMB ravi nendega, kes ravi ei saanud. Tulemus oli, et DMB patsiendid vajasid vähem hapnikuteraapiat ja intensiivravi.

Viide https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.06.01.20112334v2

 

RAVIMID

Juulis 2020 ostis Euroopa Komisjon ühishankena ravimitootjalt Gilead ravimit Veklury, mida tuntakse ka Remdesivir nime all ja mida jagatakse liikmesriikidele mitmes jaos. Ravim Veklury on Euroopa Liidus esimesena saanud loa ravimaks COVID-19.

Viide: https://www.ema.europa.eu/en/medicines/human/EPAR/veklury

 

Novembris 2020 on Euroopa Komisjon andnud loa ja eraldanud raha, et toetada kliinilisi katsetusi ravimile Raloxifene - tegemist on olemasoleva ravimiga, millega ennetatakse ja ravitakse osteoporoosi. Ravimiga loodetakse ravida COVID-19 nakatunud patsente.  Samuti on Euroopa Komisjoni toel ellukutsutud võimalus ostmaks 200 UV desinfitseerivate robotite ostuks eesmärgiga roboteid kasutada haiglates patsientide ruumides, et ära hoida korona viiruse levik.

Viide https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/coronavirus-response/emergency-support-instrument_en

Lisaks on Eestiski mitmeid uurimisgruppe, kes töötavad efektiivsemate testide ja ravimite väljatöötamisega. Näiteks Icosagen, mille eestkõneleja prof. Mart Ustavi sõnul on koroonaravim neil praktiliselt valmis ja läbinud ka esmased kliinilised uuringud.

https://novaator.err.ee/1215262/mart-ustav-eesti-oma-koroonaravim-on-valmis-aga-inimkatseteks-napib-raha