Uudised

Eesti- ja välismeedias on ilmunud omajagu olulist informatsiooni, mis pahatihti siiski emotsioonide vahele kadunud. Seetõttu koondame siia meedianoppeid.

Uusimaa haiglas ravitakse rohkem tõsiseid vaktsiini kõrvalmõjusid kui koroonaviiruse haigusjuhtumeid

18.02.2021 (UMV-Lehti)

Loe edasi>>

WHO kiidab heaks AstraZeneca vaktsiini kasutamise kriisiolukorras, kuid osad riigid keelduvad

18.02.2021 (Children's Health Defense)

Loe edasi>>

Tartu ülikooli uuring: koroonaviiruse antikehad säilivad ka kergelt põdenud inimestel

08.02.2021 (Postimees)

Tartu Ülikooli meditsiiniteadlased avaldasid esimesed Eesti andmed koroonaviiruse antikehade püsivuse kohta pärast asümptomaatilist või kergekujulist haiguse põdemist – 80 protsendil uuritavatest olid antikehad ka kaheksa kuud hiljem olemas.

Loe edasi>>

Norra tunneb muret eakate vaktsineerimise pärast

16.01.2021 (Bloomberg)

Norra ametivõimud avaldavad suurenevad muret eakate vaktsineerimisjärgsete surmade üle, mille arv suureneb. Langetatakse vanusepiiri, millest alates riski oluliselt suuremaks peetakse, nüüd viiakse see 80lt a. 75.a.-le. Ka meie sotsiaalmeedias on mõned eestlased teada andnud, et Eesti hooldekodudes toimunud vaktsineerimise järgselt on nende lähedased surnud (näiteks järgmisel päeval).

 

Loe edasi>>

Immuunsus Covid-19 vastu võib kesta aastaid

12.01.2021 (Tartu Ülikool)

Ajakirjas Science ilmunud uuringust selgub, et COVID-19st paranenud patsientidel on jätkuvalt tugev immuunsus koronaviiruse vastu ka kaheksa kuud pärast nakatumist. Autorid arvavad, et immuunsus kestab tõenäoliselt mitu aastat. See vähendab kartust, et taasnakatumise vältimiseks ja pandeemia kontrolli alla saamiseks on vaja korduvaid vaktsineerimisi.

SARS-CoV-2 on beetakoroonaviirus. Sellega lähedaste beetakoroonaviiruste, nagu SARSi ja MERSi tekitajate vastane immuunsus on haiguse läbipõdemisel olnud kestev. Nii on näiteks leitud, et SARSi spetsiifilised T-rakud võivad veres püsida vähemalt 17 aastat. See annab täiendavat lootust, et immuunsus COVID-19 suhtes võib ka püsida aastaid.

Kokkuvõtte tegi Urmas Siigur.

Loe edasi>>

 

Härma: maski kandmisest ei pääse enne teise laine lõppu

11.01.2021 (ERR)

Koroonaviirust võivad edasi kanda ka vaktsineeritud inimesed ning enne, kui Eestis pole piisavalt inimesi, eelkõige riskirühmadesse kuulujaid vaktsineeritud, tuleb avalikus ruumis endiselt maski kanda, rääkis terviseameti peadirektori asetäitja Mari-Anne Härma. Härma rääkis "Terevisioonis", et praegu on liiga vara öelda, et vaktsineeritu ei pea kandma maski. Ka koroonaviiruse vastu vaktsineeritud inimesed võivad endiselt ise nakatuda, aga nende haigus ei arene kaugele ning see kulgeb tõenäoliselt kergemalt ja vähemate sümptomitega.

Loe edasi>>

Mida teha, kui koroona vastu vaktsineerimine tõsisema terviserikke kaasa toob?

2.01.2021 (Delfi)

Koroonavaktsiin valmis tunduvalt rutem kui vaktsiinide puhul tavaline (kümne aasta asemel vähem kui ühega).

 

Loe edasi>>

TAI: koroonaviirusega nakatunu surma põhjuse selgitamine võtab aega

29.12.2020 (ERR)

Tervise Arengu Instituudi värsked andmed, mille järgi on tänavu novembrikuu seisuga surnud COVID-19 tõttu 108 inimest, neist 35 novembris. Samas näitavad terviseameti andmed, et koroonaviirusega nakatunutest on esmaspäevase seisuga surnud 213 inimest. Augustis juba korrigeeriti tagantjärele koroonasurmade statistikat ja ilmselt tehakse seda veelgi. Tervise Arengu Instituudi registrite osakonna juhataja Piret Viiklepp selgitas, et ühel hetkel saadud positiivse koroonatesti järel siit ilmast lahkumine ei tähenda, et surma põhjustas koroonaviirus...Ainus asi, mida saab tema sõnul hetkega võrrelda on surmade arv. Ning need andmed näitavad, et Eestis ei ole praeguse seisuga üldsuremus tõusnud ja pole ka liigsuremust, nagu oli näiteks kevadel Hispaanias...Tegelikult tasuks surmade arvu andmetele enne ajakirjandusse andmist natukene peale vaadata," leidis Viiklepp. "Koroonatest võib COVID-19 haigel olla positiivne väga pikka aega. Alguses viirus põhjustab haiguse, aga pärast jäävad kehasse viiruse jäägid ja mõni võib olla mitu kuud positiivne, aga ta ei ole enam haige. Kui ta nüüd muu haigusega ära sureb ja me ütleme, et koroonapositiivne suri sellesse haigusesse? Ta ei surnud ju sellesse!""

 

Loe edasi>>

PCR testid võivad anda valepositiivseid tulemusi

14.12.2020 (WHO)

WHO täpsustav uudis ja juhised seoses PCR testimisega, mis puudutab võimalikke valepositiivsed tulemusi.

 

Loe edasi>>

Kuidas rahastada tervishoidu, kui valitsus ei taha ja parlament ei saa?

11.12.2020 (Sirp)

Kaarel Tarandi teemakajastus Sirbis.

 

Loe edasi>>

Terviseameti juht Mari-Anne Härma avalikustab, et tegelikult on septembri seisuga koroonaviirusse surnuid vaid 17.

30.09.2020 (Delfi)

 

Loe edasi>>