Seisame ühiselt Eesti inimeste väärikuse, vabaduse, turvalisuse ja tervise eest!



Muu ravi
RALOXIFENE
​
Novembris 2020 on Euroopa Komisjon andnud loa ja eraldanud raha, et toetada kliinilisi katsetusi ravimile Raloxifene - tegemist on olemasoleva ravimiga, millega ennetatakse ja ravitakse osteoporoosi. Ravimiga loodetakse ravida COVID-19 nakatunud patsente. Samuti on Euroopa Komisjoni toel ellukutsutud võimalus ostmaks 200 UV desinfitseerivate robotite ostuks eesmärgiga roboteid kasutada haiglates patsientide ruumides, et ära hoida korona viiruse levik. (1)
​
​
ICOSAGEN
​
Lisaks on Eestiski mitmeid uurimisgruppe, kes töötavad efektiivsemate testide ja ravimite väljatöötamisega. Näiteks Icosagen, mille eestkõneleja prof. Mart Ustavi sõnul on koroonaravim neil praktiliselt valmis ja läbinud ka esmased kliinilised uuringud. (2)
​
​
BUDESONIID
Budesoniidi on USAs ja mitmel pool mujal kasutatud juba 2020 juunist alates väga edukalt hingamisraskuste kergendamiseks ja põletikulise reaktsioooni vähendamiseks nii ambulatoorsetel patsientidel kui haiglas. Arst Richard Bartlett, kes budesoniidi ravimõju Covid-19-le avastas leiab, et ravim oleks justkui loodud Covid-19 jaoks, sest ravimi mõju on Covid-19-le on parem, kui astmale, mille vaevuste kergendamiseks ravim loodud on. Kahjuks sarnaselt ivermektiinile ja HCQ-le on ka budesoniidi avalikkuse eest varjatud, ning Richard Bartlett‘i tsenseeritud ja rünnatud. (101)
Oxfordi ülikooli uuringus leiti, et kui budesoniidi anda patsientidele esimese seitsme päeva jooksul on võimalik vähendada hospitaliseerimist 90%. Uuringus osales 146 patsienti. Esialgsetel andmetel vähendas budesoniid ka palavikku ning kiirendas paranemist vabatahtlikel. (102)
Budesoniidi kasutamiseks Covid-19 ravis on loodud eraldi keskkond, milles leiab ravimit puudutavat infot, raviprotokolle ja teadusuuringuid. (103)
JOODPOVIDOON (PVP-I)
Joodpovidoon on antiseptik, mida on kasutatud juba 150 aastat. Kokkupuutes naha ja limaskestadega vabaneb joodpovidoonist jood, mis hävitab paljusid haigusi põhjustavaid mikroorganisme (baktereid, seeni, mõningaid viirusi). Joodpovidooni kasutatakse paljude suu ja neelupiirkonna põletikuliste seisundite raviks nagu kurguvalu, suu haavandid ja igemepõletik. Samuti kasutatakse joodpovidooni suuhügieeni tagamiseks hamba- ja suukirurgia korral.
On leitud, et juba 0,5% PVP-I lahus inaktiveerib SARS-CoV-2 kiiresti in vitro, piisab 15 sekundist. (104)
Bangladeshi uuringus, kus osales 1113 inimest, neist 606 joodpovidooni rühmas, oli varasel silma-nina-kurgupesul 1% joodpovidooniga väga jõuline efekt: 84% vähenenud haiglavajadus, 88% vähenenud suremus. Silmade ja nina jaoks kasutati tilkasid ning kurgu jaoks kuristamist ja suu loputamist. Kui kontrollgrupis oli kolmandal päeval PCR test positiivne 96,04%-l siis PVP-I grupis ainult 11,55%-l. Seitsmendal päeval vastavad protsendid olid 70,30 ja 2,64. Seega on selge, et PVP-I vähendab tugevalt viiruskoormust. Selles uuringus ei leitud seerumi TSH, T3, T4 ega FT4 muutusi pärast 4-nädalast (4 korda päevas) 1% PVP-I kasutamist. (105)
Võimalik, et sellise suure efekti oluline mõjumehhanism lisaks pesule ja limaskesta pindmisele steriliseerimisele see, et jodiid võimendab limaskestade naturaalset immuunmehhanismi. Ehk mõju ulatub pinnast sügavamale. Jood-povidooni silma-nina-kurgupesu võib olla lihtne kasutusele võtta toetava ravina - see pole spetsiifiline ega süsteemne, ja joodpovidooni kasutatakse haiglates laialdaselt. Oluline on ka see, et sarnaselt teiste hingamisteede viirust deaktiveeriva läbipesu meetoditega peaks PVP-I muutma haige palju nakkus-ohutumaks. Miinuseks on ninasprei ja silmatilkade puhul ebamugavustunne, mida paljudele põhjustab isegi 0,5% lahus.
Hiljuti ajakirjas JAMA ilmunud uuringus selgitati 1% joodpovidooni võimet vähendada ninaneelu viiruskoormust PCR-positiivsetel, kelle tulemus oli positiivne juba alla 20 tsükliga. Uuring oli väike: joodpovidooni ja kontrollgrupis oli mõlemas 12 inimest. PVP-I grupp kuristas, loputas suud ja kasutas ninaspreid 4 korda päevas. Viiruskoormus vähenes ka selles uuringus. Kilpnäärme markerite analüüs näitas, et T3, T4 püsisid muutumatuna uuringu ajal ent 5-l inimesel 12-st tuvastati kilpnääret stimuleeriva hormooni tõus mis normaliseerus 7-17 päeva jooksul pärast PVP-I kasutamist. Kreatiniini tase ei muutunud uuringu ajal. (106)
Ka C19 keskkonnas on PVP-I uuringute analüüs. (107)
MONOKLONAALSED ANTIKEHAD
Itaalias asuti tootma monoklonaalsete antikehade kokteili nimega bamlanivimab. Kõnealune ravim oli ka Trumpi kiire tervenemise taga. Ravimi hind oli alguses müstiline ent nüüd uues tootmises langeb ca 2000 eur peale. (108) Ilmselt ka Eestis võetakse varsti monoklonaalsed antikehad kasutusele. (109) Isegi, kui haiglaravi vajajate arv langeb 80% võrra tänu ivermektiini ja HCQ kasutusele haiguse esimeses faasis, leidub tulevikus ikka inimesi (vanureid, vähihaigeid, immuunpuudulikkusega patsiente), kes põevad Covid-19 raskelt ja seega vajavad tervenemiseks tõhusat antikeha koktetili. Pole lootust, et Covid-19 koos uute tüvedega suudetakse maa pealt pühkida ja seega monoklonaalsed antikehad on ka tulevikus vajalikud – küll imeväiksele protsendile rahvastikust. Pole siiski teada, kuivõrd alluvad monoklonaalsete antikehade ravile viiruse uued tüved eriti pärast vaktsiinide tulekut, mil surve uute tüvede tekkeks on suur.
Kahju, et Eesti valitsus ei leidnud võimalust panna rahaliselt õlga alla Mart Ustavi ravimiprojektile, sest meie oma Eesti teadlaste antikeha kokteil oli laborikatsete põhjal palju tõhusam, kui Regeneron. Monoklonaalsed antikehad on tunduvalt tõhusamad raskete haigele puhul, kui remdesivir, mille ravikuuri hind on sama ja millele valitsus juba ligi miljon eurot eraldanud on. Lisaks on valitsus eraldanud 100 miljonit eurot PCR-testidele, mille kohta teadlased on esitanud laialdast kriitikat alates veebruarist 2020 ning mis tänaseks on osutunud vaieldavaks meetodiks koroonaviiruse nakkuse tuvastamiseks (test on liiga tundlik ja positiivse diagnoosi saavad ka inimesed, kes pole haiged ega nakkusohtlikud).
KOMBINEERITUD RAVI
Ajakirjas The American Journal of Medicine avaldati jaanuaris 2021 kokkuvõttev artikkel erinevate ravivõimaluste kohta koduses ravis ja ambulatoorsetel patsientidel, et ära hoida rasket haigust ning patsiendi sattumist haiglasse. Artiklis käsitletakse järgmisi teemasid: 1) viiruse uuesti sisse hingamise vähendamine (värske õhk, ruumide tuulutamine, haiglas negatiivne rõhk ning nina ja suu mittekatmine maskiga, 2) kombineeritud viirusevastane ravi (HCQ, AZ, Zn, favipivafir), 3) immunomodulatsioon (koltsitsiin), 4) antitrombootiline ravi ja 5) hapniku manustamine, patsiendi jälgimine ja telemeditsiin. Artikli kirjutamise hetkel polnud veel piisavalt uuringuid ivermektiini kohta. (40)
KVERTSETIIN
​
Kvertsetiin on taimne flavonool ja tõhus antiosküdant. Seda leidub näiteks sibulas, viinamarjades, marjades, brokollis ja tsitruselistes puuviljades. (110) Kuigi Eestis seda väga ei kasutata on kvertsetiini soovitatud enamikes Covid-19 ennetus- ja raviprotokollides.
TSINK
​
Tsink on samuti enamikes Covid-19 ennetus- ja raviprotokollides. C19 keskkonnas on tsingi kohta 7 uuringut, mis selgelt kinnitavad soovitust kasutada tsinki nii ennetavalt kui ka ravi ajal. (111)
Arstid ja peavoolumeedia püüavad kaitsta inimesi loodustoodete ja vitamiinide liigse tarvitamise eest hoiatades, et liiga suured doosid: a) pole tervisele kasulikud või b) jäävad organismi poolt kasutamata (täites ainult tootjate taskuid). Kuigi mõte inimesi kaitsta on õilis, minnakse sellega vahel liiale. “C-vitamiini ja tsingi kasutegur Covid-19 sümptomite leevendamisel oli lausa nii olematu, et uuring otsustati varem lõpetada”, väidab CNN mainimata, et see on väikse valimiga uuring ning et see on ainuke seitsmest Covid-19 kohta tehtud uuringust koos tsingiga, mis ei näita kasu. Lisaks on samaaegselt on käimas endiselt mitmeid uuringud, mis teemasse selgust püüavad tuua. (112)
Maailmas kasutatakse edukalt veel mitmeid erinevaid ravimeid ja loodustooteid nii raviks kui ka ennetuses: näiteks favipavir, broomheksiin, tümosiin alfa-1 (Zadaxin) Hiinas, kloordioksiid Boliivias ja mujal Lõuna-Ameerikas. Käesolevas töös on valitud käsitleda neid raviviise, mille kohta on avaldatud huvitavaid uuringuid. See ei tähenda, et muud raviviisid oleksid ebatõhusad või ohtlikud. Neid peaks lihtsalt rohkem uurima.
​
​
ALLIKAD
​
(2) https://novaator.err.ee/1215262/mart-ustav-eesti-oma-koroonaravim-on-valmis-aga-inimkatseteks-napib-raha
​
(40) https://www.amjmed.com/article/S0002-9343(20)30673-2/fulltext
​
(101) https://www.cbs7.com/2020/07/08/west-texas-doctor-goes-viral-with-claim-of-covid-cure/
​
(102) https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.02.04.21251134v1
​
(103) https://budesonideworks.com/
​
(104) https://jamanetwork.com/journals/jamaotolaryngology/fullarticle/2770785
​
(105) http://www.bioresearchcommunications.com/index.php/brc/article/view/176/159
​
(106) https://jamanetwork.com/journals/jamaotolaryngology/fullarticle/2775984
​
(107) https://c19pvpi.com/
​
​
​
(110) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5214562
​
(111) https://c19zinc.com/
​